:: دوره 3، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
دوره 3 شماره 1 صفحات 84-75 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه‌ای بر دقت برآورد اسپلاین‌های رویه نازک و کروی با رگرسیون چند گانه
روشنک علیمحمدی1، مهرنوش مختارپور
1- دانشگاه الزهرا
چکیده:   (2286 مشاهده)

 اسپلاین‌های رویه نازک و کروی، روش‌های ناپارامتری مناسبی برای تحلیل داده‌های فضایی هستند. اسپلاین‌های رویه نازک در درون‌یابی‌های فضایی راه‌ حل‌های عملی کارا و با دقت زیاد دارند. تحلیل‌ها به گسترش یک مدل آماری از تغییرات فضایی مشاهدات بستگی دارند که به‌عنوان برآورد خطا در نظر گرفته می‌شوند. ساختار خطای این مدل دو مؤلفه دارد که به‌صورت جداگانه، انحرافات فضایی داده‌ها و موقعیت‌های ناهمواری آن را در نظر می‌گیرد رگرسیون پارامتری رابطۀ میان متغیرهای توضیحی و پاسخ را به‌صورت توابع تعیین شده مانند خطی، چند جمله‌ای،  نمایی و غیره در نظر گرفته و خطای برازش را به‌صورت مجموع توان‌های دوم خطا محاسبه می‌کند. در این پژوهش با بهکارگیری معیار خطای استاندارد باقیمانده‌ها، دقت روش‌های ناپارامتری اسپلاین رویه نازک و اسپلاین کروی با روش پارامتری رگرسیون  چندگانه بهروش شبیهسازی، با بهکارگیری نرم افزار R مورد مقایسۀ عددی قرارمی‌گیرد. برای این منظور داده‌های تصادفی در نرم افزار R تولید شده و برازش مدل به داده‌ها به سه روش مورد نظر انجام شده است. هم‌چنین به‌منظور بررسی عوامل موثر در برازش مدل و با این گمان که ممکن است یک روش همواره بر دیگری برتری نداشته باشد، با در نظر گرفتن همبستگی‌های مختلف بین متغیرها و اندازه‌های نمونه‌ای متفاوت، تأثیر این موارد نیز بر نیکویی برازش مدل بررسی شد. 

واژه‌های کلیدی: رگرسیون چندگانه، اسپلاین رویه نازک، اسپلاین کروی، خطای استاندارد باقیمانده‌ها، کمترین توان‌های دوم جریمه‌ای.
متن کامل [PDF 466 kb]   (1441 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی پژوهشی کاربردی | موضوع مقاله: جبر
دریافت: 1396/4/10 | ویرایش نهایی: 1396/12/15 | پذیرش: 1396/4/10 | انتشار: 1396/4/10 | انتشار الکترونیک: 1396/4/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها