:: دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1401 ) ::
دوره 8 شماره 2 صفحات 37-19 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین بردار وزن با استفاده از ماتریس مقایسه زوجی بر اساس DEA و آنتروپی شانون
هوشیار آزاد1، علی اصغر فروغی2
1- دانشگاه قم ، h.azad86@yahoo.com
2- دانشگاه قم
چکیده:   (708 مشاهده)
ارتباط بین فرآیند تحلیل سلسله مراتبی و تحلیل پوششی داده‌ها موضوعی است که مورد توجه محققان این شاخه از تصمیم‌گیری چند معیاره قرار گرفته است. در این مقاله یک مدل برنامه‌ریزی خطی را پیشنهاد می‌کنیم که از ماتریس مقایسه زوجی، بردار وزن (اولویت) را تولید می‌کند. در این روش هر سطر ماتریس مقایسه زوجی را به‌ عنوان یک واحد تصمیم‌گیرنده در نظر می‌گیریم. در ماتریس مقایسه زوجی نرمال شده، میانگین حسابی هر سطر به‌ عنوان خروجی و آنتروپی هر ستون به‌ عنوان ورودی واحد تصمیم‌گیرنده مدنظر قرار گرفته است. مدل پیشنهادی قادر است برای ماتریس‌های مقایسه زوجی کاملاً سازگار وزن واقعی تولید کند. همچنین برای استفاده از مدل نیازی نیست که ماتریس مقایسه زوجی، ناسازگاری قابل قبول داشته باشد. از طرفی، این مدل می‌تواند یک بردار اولویت استوار را برای یک ماتریس مقایسه زوجی تخمین بزند. برای نشان دادن قابلیت و توانایی روش پیشنهادی، دو مثال عددی بررسی شده است. همچنین یک مسأله سلسله مراتبی در تصمی‍م‌گیری چند معیاره را با مدل پیشهادی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌ایم.
واژه‌های کلیدی: تصمیم‌گیری چند معیاره، تحلیل پوششی داده‌ها، فرآیند تحلیل سلسله مراتبی، آنتروپی شانون، ماتریس مقایسه زوجی، تخمین استوار.
متن کامل [PDF 1074 kb]   (140 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی پژوهشی بنیادی | موضوع مقاله: ریاضی
دریافت: 1399/1/1 | ویرایش نهایی: 1401/8/25 | پذیرش: 1399/7/20 | انتشار: 1401/2/31 | انتشار الکترونیک: 1401/2/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها